Czysta kukurydza od siewuUprawa kukurydzy prowadzona jest w szerokich rzędach, a rośliny mają początkowy powolny wzrost, co stwarza bardzo dobre warunki do wzrostu i rozwoju chwastów. Dlatego też w kukurydzy bardzo często wykonywane są zabiegi herbicydowe przed wschodami lub krótko po wschodach rośliny uprawnej. Pozwala to na szybkie zmniejszenie konkurencji pomiędzy chwastami a uprawą. W przypadku zabiegów wykonywanych wcześniej bardzo ważne jest długotrwałe działanie doglebowe zastosowanych substancji czynnych.

Co można stosować przed wschodami kukurydzy?

Spośród dostępnych substancji czynnych zdecydowanie najdłużej utrzymuje się w glebie terbutylazyna, która może zabezpieczać przed wschodami chwastów nawet do 8 tygodni po aplikacji. Substancja niestety zwalcza tylko chwasty dwuliścienne. Z kolei do zabezpieczenia uprawy przed wschodami chwastów jednoliściennych można wykorzystać s- metolachlor. Jednak substancja ta może być użyta do ochrony kukurydzy przed chwastami ostatni raz w 2024 roku, ponieważ zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego nie uzyskała odnowienia. Do zwalczania chwastów jednoliściennych w uprawie kukurydzy będzie można w dalszym ciągu stosować substancje czynną flufenacet, jednak nie jest ona zarejestrowana solo w tej uprawie.

Wymienione substancje z wyjątkiem flufenacetu mogą występować solo lub w mieszaninach formulacyjnych. Pozwala to na skuteczne wykonanie zabiegu przedwschodowego i długą ochronę kukurydzy przed wschodami chwastów, które zwykle są rozciągnięte w czasie.

Gotowe i wygodne rozwiązanie

Alternatywą dla wymienionych w poprzednim akapicie substancji czynnych jest Adengo 315 SC, który można znaleźć na https://osadkowski.pl/produkt/adengo-315-sc-5l--s-50094. Środek chwastobójczy zawiera dwie substancje czynne o odmiennych mechanizmach działania:

  • izoksaflutol sklasyfikowana wg HRAC w grupie 27
  • tienkarbazonu sklasyfikowana wg HRAC w grupie 2 

Produkt ma elastyczny termin aplikacji przed wschodami kukurydzy oraz po nich, do fazy drugiego liścia (BBCH 00-09 oraz BBCH 10-12). Umożliwia to wykonanie zabiegu w dogodnym momencie uwzględniającym warunki pogodowe, uwilgotnienie gleby, czy też spiętrzenie prac polowych.

Substancje czynne zawarte w produkcie pomimo bardzo dobrego działania doglebowego i ochrony przed chwastami nie stwarzają zagrożenia dla upraw następczych, ponieważ ulegają rozkładowi podczas okresu wegetacji.

Jakie chwasty zwalcza herbicyd?

Zastosowanie Adengo 315 SC w dawce 0,33 -0,44 l/ha umożliwia eliminacje z uprawy kukurydzy chwastnicy jednostronnej i wszystkich najważniejszych chwastów dwuliściennych: fiołka polnego, gwiazdnicy pospolitej, jasnoty purpurowej, komosy białej, przytuli czepnej, rdestu powojowatego, rdestu ptasiego, rumianu pospolitego, samosiewów rzepaku, szarłatu szorstkiego, tasznika pospolitego.

Alternatywa dla wczesnych zabiegów

Z różnych przyczyn nie zawsze jest możliwość wykonania zabiegu przed wschodami kukurydzy lub krótko po nich, dlatego też warto pamiętać o rozwiązaniach typowo nalistnych. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest połączenie w progamie ochrony chwastobójczej dwóch substancji czynnych nikosulfuronu oraz mezotrionu. Są one dostępne w produktach Niko 40 OD oraz Cobber 100 SC. Niko 40 OD rekomendowane jest w dawce 1 l/ha, natomiast dawka partnera powinna być dostosowana do stanu zachwaszczenia plantacji, ale nie może przekraczać 1,5 l/ha. Zabieg wykonywany jest zwykle po 3 liściu kukurydzy, przy skiełkowanych chwastach. W związku z tym dobór dawki Cobber 100 SC jest stosunkowo łatwy. Dostosowanie dawki do stanu zachwaszczenia pozwala na osiągnięcie wysokiej skuteczności chwastobójczej przy bardzo dobrej ekonomice zabiegu.

Jak działają substancje czynne nikosulfuron i mezotrion?

Stosują herbicydy zawierające substancję czynną nikosulfuron należy pamiętać o tym, że jest ona pobierana przez liście chwastów. Dlatego też w momencie zabiegu powinny być skiełkowane i w innym przypadku, mogłyby nie zostać w pełni zwalczone. W powyższym rozwiązaniu działanie doglebowe "wprowadza" mezotrion, który może być pobierany zarówno przez liście chwastów, jak i również ich korzenie.