Cięcie to jedno z najpopularniejszych rodzajów obróbki takich materiałów jak drewno, plastik, metal czy też kamień. W tego typu zadaniach idealnym rozwiązaniem będzie przecinarka. Sprawdzi się nie tylko w profesjonalnym warsztacie, ale również podczas zwykłych domowych prac. Co zatem warto wiedzieć o przecinarce?
Jakie są rodzaje przecinarek?
Zanim dowiemy się jakie rodzaje przecinarek są dostępne na rynku, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, co to właściwie jest za urządzenie. Przecinarka to nic innego jak narzędzie służące do szybkiego przecinania, różnych materiałów o dość twardej konstrukcji. Dzięki swojej uniwersalności, bez problemu sprawdzi się w profesjonalnym warsztacie budowlanym, jak i w domowych warunkach. Wiedząc już, co to jest przecinarki i do czego służy, możemy przejść do zapoznania się z jej rodzajami.
Przecinarki możemy podzielić na kilka typów, dzieląc je ze względu na konstrukcję oraz rodzaju zastosowanego ostrza. Do najpopularniejszych konstrukcji zaliczamy więc:
- Przecinarki stołowe – sprawdzą się przede wszystkim do cięcia płytek ceramicznych oraz betonowych. Dzięki regulowanej głowicy mają uniwersalne zastosowanie. Cięcie przecinarką stołową może być wykonywane pod kątem 20-45 stopni.
- Przecinarki ręczne – jedne z najpopularniejszych przecinarek używanych na budowach. Ich główną zaletą jest wszechstronność zastosowania, a także występowanie tego rodzaju w różnych konfiguracjach.
- Przecinarki jezdne – czyli przecinarki do asfaltu. W szybki i bezwysiłkowy sposób pozwalają na wykonanie głębokich nacięć.
- Piły ścienne – urządzenie o bardzo dużej mocy. Wykorzystuje się je podczas wykonywania otworów na mokro. Dzięki uniwersalności cięcia możemy wykonać je na płasko, pod kątem, a także z ukosa.
Szeroka oferta przecinarek dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/przecinarki
Jakie ostrza mogą mieć przecinarki?
Kolejnym wariantem podziału przecinarek jest rodzaj oraz budowa ostrza:
- Przecinarka tarczowa – ostrze napędza się za pomocą łańcucha.
- Przecinarka taśmowa – wyposażona w system elektroniczny oraz specjalny brzeszczot tnący.
- Przecinarka wodna – wykonywanie cięcia odbywa się za pomocą wody.
- Przecinarka plazmowa – pracuje dzięki materiałowi przypominającym gaz. Dostosowana do temperatury cięcia.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przecinarki?
Wybór odpowiedniego narzędzia tnącego jest bardzo ważnym elementem, aby praca z nim była nie tylko wygodna i precyzyjna, ale również bezpieczna. Sprawdźmy zatem na jakie aspekty zwrócić uwagę, zanim wybierzemy odpowiednią przecinarkę. Pierwszym ważnym czynnikiem jest sama konstrukcja maszyny. Powinna być przede wszystkim solidna, dzięki czemu cięcia będą wykonywane stabilnie, zwiększając tym samym nasze bezpieczeństwo. Kolejnym elementem jest zdecydowanie kąt cięcia, czyli możliwość regulacji od 45 do nawet 60 stopni.
Warto także przyjrzeć się, czy dana przecinarka ma możliwość regulowania prędkości, dzięki czemu bez problemu dostosujemy ją do konkretnego, ciętego materiału. Wielu z nas nie zwraca uwagi na producenta oraz na możliwość serwisowania narzędzia. Jest to duży błąd, gdyż kupno piły od znanego producenta, da nam gwarancję niezawodności oraz dobrej jakości maszyny. Serwis natomiast przyda się podczas uszkodzenia lub wymiany elementu urządzenia.
- Zewnętrzny materiał partnerski